KOZMETİK DETERJAN KİMYASALLARI

Kozmetik Deterjan Emülgatörler

Ticari İsmi Kimyasal İsmi Açıklama
ELTESOL SCS 40 SODYUM KÜMEN SULFONAT 40% (SCS) Ara çözücü
ELTESOL SCS 93 SODYUM KÜMEN SULFONAT 93% (SCS) Ara çözücü
ELTESOL SXS 40 SODYUM KSİLEN SULFONAT 40% (SXS) Ara faz çözücüsü olarak kullanılır. Deterjan(%0.5-5)
EMPILAN KM 11 SETEARET-11 Kozmetik ürünlerde emülgatör, parfüm çözücü olarak saç ve el kremi, o/w emülsiyonlarında kullanılır.
EMPILAN KM 25 SETEARAT 25 Kozmetik ürünlerde emülgatör. Saç, El kremleri (%0.1-0.5), o/w emülsiyonları
EMULGIN L C12-13 PARET-9 Kozmetik formüllerde kullanılan yüksek performanslı emülgatör; çözücü
POLYSORB 20 POLİSORBAT 20 Emülgatör. Su/yağ fazlarının emülsiyonun oluşmasını sağlamak için krem, losyon ve şampuan üretiminde kullanılır
ROCKACET R40 PEG 40 HİDROJENE HİNT YAĞI Esans emülgatörü. Saç jölesi, şampuan ve genel temizlik ürünlerinde kullanılır.

İyon Tutucular

Ticari İsmi Kimyasal İsmi Açıklama
ATMP ATMP İyon tutucu
DISSOLVINE NA E.D.T.A. Temizlik ve kozmetik ürünlerinde metal iyonlarını kontrol etmek için kullanılır. (%0,1-1)
DTPMP DTPMP Mükemmel metal iyonlarını bağlama özelliği vardır.Dispersiyon etkisi sayesinde etkili sequesteran özellik istenen formüller için çok uygun bir üründür. Soğutma, boiler su sistemlerinde kireç ve korozyon inhibitörü olarak kullanılır
HEDP HEDP İyon tutucu. Multi fonksiyonel fosfonat soğutma suyunda kireç önleyici olarak kullanılır, korozyon inhibitörü

Koruyucular

Ticari İsmi Kimyasal İsmi Açıklama
ACNIBIO AP FENOKSİETANOL VE PARABEN KARIŞIMI Kozmetik ve kişisel bakım ürünlerinde kullanılan geniş spektrumlu antimikrobiyel koruyucu. Yüksek sıcaklık pH:3-8 arasında etkilidir. Kozmetik ürünlerinde (%0.3-1)
ACNIBIO BC 7 CIT/MIT & BENZİL ALKOL Kozmetik ve deterjanda kullanılan, biosit ve fungisit etkisi olan koruyucu. Hidro alkollü solüsyonlar, Kremler (%0.1-0.2)
ACNIBIO FGI FENOKSİETANOL & DBGN & CIT/ MIT Her türlü kozmetik, jel ve kremlerde kullanılan geniş spektrumlu koruyucu. Cilt bakımı, şampuan, Kremler, Islak mendil, Deterjanlar (%0.05-0.2)
ACNIBIO PB FENOKSIETANOL& BRONOPOL & PARABEN Su ve yağ fazını birarada içeren emülsiyonlarda her iki fazıda korur. El kremleri, Vücut sütleri, Biryantin (%0.3-1.3)
DMDMH DMDMH HİDANTOİN Deterjan ve kozmetikte tüm sıvı ürünlerde kullanılabilen koruyucu madde. Kozmetik (%0.15-0.4)
MP METİL PARABEN Yağ fazı koruyucusudur. Kozmetikte o/w ve w/o emülsiyonlarında, ilaç ve gıda sanayinde kullanılır. Ilaç,Gıda, Kozmetik (%0.1-0.4)
MP Na METİL PARABEN SODYUM Su fazı koruyucusudur. Kozmetikte o/w ve w/o emülsiyonlarında, ilaç ve gıda sanayinde kullanılır. İlaç, Gıda, Kozmetik (%0.1-0.4)
PP PROPİL PARABEN Su fazı koruyucusudur. Kozmetikte o/w ve w/o emülsiyonlarında, ilaç ve gıda sanayinde kullanılır. Ila, Gıda, Kozmetik (%0.1-0.4)
PP Na PROPİL PARABEN SODYUM Su fazı koruyucusudur. Kozmetikte o/w ve w/o emülsiyonlarında, ilaç ve gıda sanayinde kullanılır. Ila, Gıda, Kozmetik (%0.1-0.4)
TRELIN P 30 EU CIT/MIT & FORMAL DÖNOR Çok etkili bir koruyucu. Deterjan ve sabunlarda tavsiye edilir

Yüzey Aktifler - Katyonik

Ticari İsmi Kimyasal İsmi Açıklama
BİOQUART QUARTAMİN Yumuşatıcı (%6-10)
REWOQUAT WE 18 ESTERKUAT YUMUŞATICI %90 Biyolojik parçalanabilirliği olan, sarartma etkisi çok az. Çamaşır yumuşatıcısı yapımında kullanılır. Aktivitesinin yüksek olmasından dolayı maliyet avantajı sağlar.

Yüzey Aktifler - Noniyonik

Ticari İsmi Kimyasal İsmi Açıklama
EMPIGEN OH 25 MIRISTIL AMİNOKSİT Özellikle hipokloritin kıvamlaştrılmasında ve aktif klorun stabil kalmasında kullanılan yüzey aktiftir. Kozmetik ve deterjan formüllerinde de köpük arttırıcı aktif olarak kullanılır Kıvamlı hipoklorit (%3-5), Deterjan&Kozmetik (%2-10)
KOMPERLAN KOKODİETANOL AMİDE %85 Her türlü temizlik malzemesinde kıvam verme ve köpük stabilizasyonu amaçlı noniyonik yüzey aktif madde.Kozmetik ve deterjan sektörlerinde kullanılır.şampuan(%1-2),Sıvı sabun(%1-2),Sıvı deterjan(%1-2)
LT 7 C-12 16 ALKOL 7 EO Özellikle toz deterjanda kullanılan, düşük ısıda aktif temizleme özelliği olan linear yapıda noniyonik aktif madde. Yağ sökme gücü yüksek. Genel temizlik (%1-3), Toz deterjan (1-10), Yağ/Kir Çöz (%3-5)
MİNOX L LAURİLAMİNOKSİT Sıvı ürünlerde köpük özelliklerini arttırıcı, düşük irritasyonlu yüzey aktif
NP 6 NONİL FENOL 6EO Çok iyi emülgatör, stabilizan, ıslatıcı, hidrotrop özellik
NP10 NONİL FENOL 10EO Her türlü deterjanda kullanılan, temizleme özelliği olan noniyonik yüzey aktif madde
PEG 200 PEG 200 Deterjan etkili kıvamlaştırıcı noniyonik yüzey aktif madde. Deterjan, Kozmetik (%1-7), Tuvalet blokları (%5-10).
PEG 400 PEG 400 Deterjan etkili kıvamla?tırıcı yüzey aktif madde. Deterjan, kozmetik (%1-7), Tuvalet blokları (%5-10)
PLURAFAC LF 221 OXO ALKOL C11 6EO/4PO Köpüğün az olması istenilen durumlarda her tür deterjanda kullanılan temizleme özelliği olan noniyonik aktif madde
PROTAG T1 APG ALKİL POLİGLİKOZİT Biyolojik olarak parçalanan ekolojik ürünlerde kullanılan, yüksek alkali ortamda çözünen, yağ alma ve ıslatma özelliği olan noniyonik
SABOSOL NO 2 OLEİLAMİN 2 EO Asit içeren formülasyonlarına kıvam verme etkisi vardır. Aynı zamanda temizleme özelliği gösterir.Asit içeren kıvamlı formülasyonlar için (%1.5-5)

Diğer Kozmetik Deterjan

Ticari İsmi Kimyasal İsmi Açıklama
BAC 50 BENZALKONYUM KLORÜR %50 Dezenfektan olarak çok geniş bir spektruma hitap eder
DSA KÖPÜK KESİCİ %30 Deterjanda köpük kesici olarak. Deterjanda (%0.05-2)
GLİSERİN ( FARMA ) GLISERIN FARMA Nemlendirici ajan
MPG USP MONO PROPİLEN GLİKOL Nemlendirici ajan, emülgatör, hamur güçlendirici, antioksidan, yağlayıcı olarak unlu mamüller, alkollü içecekler, çiklet ve şekerlemeler, donmuş gıdalar, aroma ve esanslar, tütün ve ilaç gibi ürünlerinde kulllanılır
OYSTER 193 LİKİT PARAFİN Cilt bakım ürünlerinde, güneş bakım ürünlerinde, endüstride metal parlatmada, lubrikant olarak kullanılır
SİTRİK ASİT (MONOHİDRAT) SİTRİK ASİT (MONO HİDRAT) Asitliği düzenleyici
SODYUM HEGZAMETA FOSFAT SODYUM HEGZAMETA FOSFAT Metal iyonları bağlayıcı olarak deterjanlarda, kıda katkılarında ve su yumuşatmada kullanılmaktadır
TRİETANOLAMİN TRİETANOL AMİN (TEA) PH ayarlayıcısı
UZAF KÖPÜK KESİCİ Deterjanda köpük kesici olarak. Deterjanda (%0.05-2)