GENEL KİMYASALLAR

>Glikoller

Ticari İsmi Kimyasal İsmi Açıklama
BUTİL DİGLİKOL Butil Diglikol Düşük uçuculuk özelliğiyle, fırınlama bitişleri için akış desteklici olarak kullanılır
BUTİL GLİKOL Butil Glikol Yüzey tozumasını engelleyici, kuruma geciktirici, yüzey düzenleyici olarak; çabuk kuruyan laklarda, verniklerde çözücü solvent olarak görev yapar.Deterjan sektöründe ve oto bakım ürünlerinde çözücü ve temizleyici olarak kullanılır.
DİETİLEN GLİKOL Dietilen Glikol Doymamış poliester reçinelerinin üretiminde,poliüretanlar ve plastikleştiricilerde kullanılır. Antifiriz yapımında, ağaç ve sunta saniyide ve tütün endüstrisinde bir nem tutucu olarak kullanılır.
DİPROPİLEN GLİKOL DPG Kozmetik ve kişisel bakım ürünlerinde solvent, yumuşatıcı, emülsiyon stabilizatörü veya viskozite değiştirici; higroskopik doğası ve su tutma yeteneğinden dolayı humektant; çok sayıda bakteri ve fungal türe karşı koruyucu olarak kullanılmaktadır.
MONOETİLEN GLİKOL MEG Soğutma sıvısı, antifiriz, fren sıvısı, polyester film ve elyaf, alkit reçine, boya, vernik ve mürekkep imalatında kullanılır. Su bazlı emülsiyon boyalar için antifiriz ve kuruma geciktiricidir.
MONOPROPİLEN GLİKOL MPG USP Aroma ve esans sanayinde, ilaç ve kozmetik sektöründe, solvent, emülsiyon oluşumunda bir koruyu ve yağlayıcı olarak kullanılır. Doğal özlerden aktif özlerini elde etmek için bir ekstrakte edici olarak, tutün sanayinde ve poliüretan/poliester reçinelerde kullanılmaktadır. Ayrıca nemlendirici ve koruyucu olarak gıda sektöründe kullanılır.
PEG 200/300/400/600/4000 Polietilen Glikol Mineral yağ, tekstil, deri, metal ve deterjan sanayilerinde, wax, parafin ve çözgen emülsiyonlarında emülgatör, ara çözücü, viskosite ayarlayıcı, nemlendirici, ester üretiminde alkol komponenti olarak kullanılmaktadır.