GIDA KATKI MADDELERİ

>Antioksidanlar Ve Koruyucular

Ticari İsmi Kimyasal İsmi Açıklama
ALFA TOKOFEROL VİTAMİN E Gıdaların içerdikleri yağın oksidasyonunu ve sonrasında acı tat oluşumunu engeller ( E 307 )
ALFA TOKOFEROL ASETAT VİTAMİN E ASETAT Gıdaların içerdikleri yağın oksidasyonunu ve sonrasında acı tat oluşumunu engeller ( E 307 )
ASETİK ASİT ASETİK ASİT Bakteri ve mantarlara karşı koruyucu olarak kullanılır. En yüksek aktivitesi düşük pH değerlerindedir. Asidik gıdalarda tampon olarak da kullanılır. Bir aroma bileşeni olarak da kullanılır ( E 260 )
ASKORBİK ASİT VİTAMİN C Askorbik asit C vitaminidir; bununla birlikte; E300 olarak etiketlendiği zaman vitamin takviyesi olarak eklenemez. Gıdalara eklendiği zaman, antioksidan ve ekmek zenginleştirici gibi fonksiyon gösterir ( E 300 )
BENZOİK ASİT BENZOİK ASİT Benzoik asit ve benzoatlar asidik gıdalarda ,hem mayalara hem de mantara karşı koruyucu olarak kullanılır. Mantarlara karşı çok etkili değildirler ve pH 5 in üzerindeki ürünlerde etkisizdirler. Yüksek konsantrasyonları sonucunda ekşi tat ortaya çıkar ( E 210 )
BORAKS SODYUM TETRABORAT meyveler % 5-8 oranında boraks içeren çözeltiyle yıkanarak küf mantarlarının zararlı etkileri önlenmektedir ( E 285 )
BUTİLLENDİRİLMİŞ HİDROKSİ TOLUEN BHT Unlu mamüller, patates cips, sıvı yağ, ciklet gibi ürünlerde kullanılır. Ürün içeriğinde bulunan yağın acılaşmasını geciktiren bir antioksidandır ( E 321)
HİDROJEN PEROKSİT %35 HİDROJEN PEROKSİT %35 Gıda sektöründe süt ve meyve suyu gibi içeceklerin kutularının sterilizasyonunda ve koruyucu olarak kullanılır
METİL PARABEN METİL PARABEN Parabenler diğer parabenlerle kombinasyon içerisinde kullanıldıklarında tek başına kullanıldıkları duruma göre daha etkilidirler (Tipik örnek metil paraben ve propil paraben’in 2:1 oranıdır) ( E 218 )
METİL PARABEN SODYUM METİL PARABEN SODYUM Parabenler diğer parabenlerle kombinasyon içerisinde kullanıldıklarında tek başına kullanıldıkları duruma göre daha etkilidirler (Tipik örnek metil paraben ve propil paraben’in 2:1 oranıdır) ( E 219 )
POTASYUM SORBAT POTASYUM SORBAT mantar ve mayalara karşı, bir koruyucudur. Bakterilere karşı etkili değildir. En iyi aktivitesi 6.5 ‘in altındaki pH değerlerindedir ( E 202 )
PROPİL PARABEN PROPİL PARABEN Parabenler diğer parabenlerle kombinasyon içerisinde kullanıldıklarında tek başına kullanıldıkları duruma göre daha etkilidirler (Tipik örnek metil paraben ve propil paraben’in 2:1 oranıdır) (E 216 )
PROPİL PARABEN SODYUM PROPİL PARABEN SODYUM Parabenler diğer parabenlerle kombinasyon içerisinde kullanıldıklarında tek başına kullanıldıkları duruma göre daha etkilidirler (Tipik örnek metil paraben ve propil paraben’in 2:1 oranıdır) ( E 217 )
SODYUM ASKORBAT SODYUM ASKORBAT Askorbik asidin sodyum tuzudur. Oksijen tutucu özelliği nedeniyle oksidasyonu önlemek amacıyla Vitamin C destekleri, multi vitamin preparatları, gıda katkıları, meşrubatlar ve hayvan yeminde kullanılır ( E 301 )
SODYUM BENZOAT SODYUM BENZOAT Asitli gıdalardaki mikroorganizma gelişimini engellemek için kullanılır. Meyve suları, gazoz, turşu gibi gıdalarda olduğu gibi ilaç sanayinde de antimikrobiyal madde olarak kullanılır ( E 212 )
SODYUM METABİSÜLFİT BESİN SODYUM METABİSÜLFİT BESİN Koruyucu ve renk açıcı olarak gıda ve tekstil sanayinde kullanılmaktadır. Sülfitleme ajanları özellikle kuru meyve, taze karides, kurutulmuş ve dondurulmuş patateste renk bozulmasını önlemektedirler ( E 223)
SORBİK ASİT SORBİK ASİT peynir, şurup, jöle, kek, şarap ve meyve gibi ürünlerde küf önleyici olarak kullanılır. Kaplamada parlaklık düzeltmek için ve plastikleştiricilerin ve yağlayıcıların üretiminde ara madde olarak kullanılır ( E 200 )